Zmiany w OC posiadaczy pojazdów mechanicznych

Nowe, rozszerzone zasady wypowiadania polis komunikacyjnych OC zaczną obowiązywać od 11 lutego 2013, w odniesieniu do wszystkich tego rodzaju ubezpieczeń. Z jednej strony ułatwią życie kierowcom, ale jednocześnie zwiększą ryzyko zakupu pojazdu z nieaktualną polisą. W trosce o kierowców Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny przygotował specjalny poradnik, który krok po kroku opisuje co zrobić, by uniknąć braku tego obowiązkowego ubezpieczenia.

Dwa rodzaje polis komunikacyjnych

Przez ostatni rok na rynku funkcjonowały dwa rodzaje komunikacyjnych polis OC: wykupione przed i po wejściu w życie ostatniej nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych z 11 lutego 2012 roku. Do 10 lutego tego roku wygasną wszystkie polisy kupowane w dotychczasowym reżimie prawnym. Część osób nie od razu zorientuje się w nowych przepisach i może wpaść w pułapkę braku ubezpieczenia OC. Intencją jest jednak uświadomienie Polakom, jak ważne jest posiadanie polisy OC i że nie jest to kolejny podatek, ale realna ochrona finansowa budżetów domowych, osób posiadających samochód, motocykl, motorower czy ciągnik.

Istotne zmiany

Najbardziej istotne zmiany w przepisach o komunikacyjnym OC, dotyczą:

 • zakupu auta – kupujący będzie mógł korzystać w polisy OC poprzedniego właściciela, tylko do końca okresu jej ważności. Ubezpieczenie to nie będzie się automatycznie przedłużać, tak jak jest obecnie;
 • różnych trybów i możliwości wypowiadania umów ubezpieczenia komunikacyjnego OC. Z jednej strony ma to ułatwić życie kierowcom (np. wypowiedzenie podwójnego ubezpieczenia, czy odstąpienie od OC kupionego przez Internet) – z drugiej jednak spowoduje, że łatwiej będzie można wpaść w pułapkę braku OC. – Dlatego też w interesie kupującego używany pojazd jest sprawdzenie, czy na pewno ma ważne OC, ale też czy przypadkiem nie jest posiadaczem kilku takich polis – ostrzega Sława Cwalińska-Weychert, wiceprezes UFG;
 • krótszego okresu na zawiadomienie firmy ubezpieczeniowej (w ciągu 14, a nie jak dotychczas 30 dni) o danych nabywcy. Obowiązek ten ciąży na osobie sprzedającej pojazd i jest bardzo istotny. Dzięki takiemu zgłoszeniu dotychczasowy właściciel uaktualni swoje dane w ogólnopolskiej bazie polis OC i AC i uniknie ewentualnych nieporozumień w swojej historii szkód. Wypadki spowodowane przez dany pojazd będą obciążały historię szkód nowego właściciela.

Ogólnopolska baza polis komunikacyjnych

Prawie dwa lata temu UBEZPIECZENIOWY FUNDUSZ GWARANCYJNY uruchomił dla celów biznesowych ogólnopolską bazę polis komunikacyjnych. Aktualnie znajduje się w niej ponad 200 milionów rekordów o sprzedanych ubezpieczeniach OC i AC (również w latach poprzednich). UFG, dzięki nowoczesnym narzędziom informatycznym, uruchamia kolejne programy do automatycznego wykrywania nieubezpieczonych (bez konieczności kontroli drogowej). Jednym z nich jest tzw. wirtualny policjant, który identyfikuje przerwy w ubezpieczeniu OC, analizując dane z bazy polis. W ten sposób Fundusz wykrył w ostatnim roku ponad 4,5 tysiąca nieubezpieczonych kierowców i uzyskał z tego tytułu ponad 1,2 mln złotych z kar za brak OC. – W pierwszej połowie 2013 roku rusza kolejny program identyfikujący nieubezpieczonych w bazie polis, a w drugim półroczu w oparciu o dane z Centralnej Ewidencji Pojazdów planowane jest rozpoczęcie kontroli poprzez porównanie daty pierwszej rejestracji pojazdu z datą wykupu OC. Jeżeli okaże się, że ubezpieczenie zostało wykupione po dacie rejestracji pojazdu, jego właściciel będzie wzywany do zapłacenia kary.

Fundusz szacuje, że dziś po polskich drogach porusza się około 250 tysięcy nieubezpieczonych pojazdów. Do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego wpływa rocznie około 6,5 tysiąca roszczeń od osób poszkodowanych w wypadkach drogowych, spowodowanych przez nieubezpieczonych lub niezidentyfikowanych kierowców. To oni kosztują rocznie – innych właścicieli pojazdów w Polsce – ponad 70 mln złotych. Wszystkie firmy ubezpieczeniowe oferujące OC składają się bowiem na wypłaty odszkodowań z UFG – ze składek swoich ubezpieczonych.

Lista formalności

Lista formalności niezbędnych przy zakupie lub sprzedaży pojazdu, pozwalających m.in. na uniknięcie przerw w ubezpieczeniu OC. Przedstawiamy listę czynności, które należy wykonać przy kupnie i sprzedaży pojazdu. Wypełnienie tych formalności pozwala przede wszystkim uniknąć przerwy w ubezpieczeniu OC. A w konsekwencji: kary za jego brak oraz zwrotu – z własnej kieszeni odszkodowania za ewentualny wypadek spowodowany bez tej polisy.

Dla kupującego

 • Kupiłeś nowy pojazd lub sprowadziłeś go z zagranicy ubezpiecz go najpóźniej w dniu rejestracji (art. 23 ust. 1 i art. 29 ust. 1 pkt. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK, zwanej dalej Ustawą).
   
 • Kupiłeś używany pojazd upewnij się czy zbywca miał ochronę ubezpieczeniową. Zażądaj od niego polisy OC i sprawdź jej aktualność na stronie www.ufg.pl w zakładce ?Sprawdź OC dla pojazdu’ (i czy nie ma wielokrotnego ubezpieczenia, a jeżeli tak – to wypowiedz zbędne polisy) oraz potwierdź ważność ubezpieczenia OC zbywcy bezpośrednio w firmie ubezpieczeniowej, która ją wystawiła (art. 32 ust. 1 Ustawy).

Jeżeli:

 • zbywca nie posiadał ubezpieczenia OC – koniecznie wykup je najpóźniej w dniu nabycia pojazdu, ale przed wprowadzeniem go do ruchu (art. 31 ust. 3 Ustawy);
 • zbywca był ubezpieczony i chcesz kontynuować jego umowę OC – możesz to zrobić, ale tylko do końca okresu, na jaki została zawarta (art. 31 ust. 1 Ustawy);
 • zbywca był ubezpieczony, ale nie chcesz kontynuować jego umowy OC (np. przysługują ci większe zniżki) -złóż wypowiedzenie w firmie ubezpieczeniowej, która wystawiła polisę. Koniecznie zrób to pisemnie, najlepiej za potwierdzeniem odbioru i zachowaj dowód nadania. Nie zapomnij – najpóźniej tego samego dnia – wykupić nowej polisy OC (art. 31 ust. 1 Ustawy).

Dla sprzedającego

Sprzedałeś samochód, pamiętaj by:

 • powiadomić o tym firmę ubezpieczeniową, w której miałeś polisę OC i podać dane osobowe nabywcy. Masz na to 14 dni od dnia sprzedaży pojazdu. Dzięki takiemu zgłoszeniu uaktualnisz również swoje dane w ogólnopolskiej bazie polis OC i AC i unikniesz ewentualnych nieporozumień w swojej historii szkód. Wypadki spowodowane przez nowego właściciela pojazdu będą obciążały jego historię szkód (art. 32 ust. 1 i 4 Ustawy);
 • powiadomić o tym organ, który dokonał rejestracji pojazdu (wydział komunikacji) w ciągu trzydziestu dni od dnia sprzedaży pojazdu (art. 78 ust.2 pkt. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym).

Zapraszamy do współpracy

Pozostajemy do dyspozycji, a odpowiedzi na wszelkie pytania, pomogą Państwu w podjęciu decyzji o nawiązaniu współpracy.

Podanie imienia i nazwiska jest wymagane
Podanie nazwy firmy jest wymagane
Podanie adresu e-mail jest wymagane
Podanie numeru telefonu jest wymagane
Wybranie tematu jest wymagane
Wyrażenie zgody jest wymagane